Kamizelka taktyczna stała się integralną częścią odzieży wojskowej. Jej popularność wynika z faktu, że jest wygodna w użyciu i oszczędza wiele wysiłku fizycznego przy transporcie licznych przedmiotów, które stale znajdują się pod ręką.

Klasyfikacja kamizelek taktycznych

Kamizelki taktyczne pojawiły się po raz pierwszy na początku ubiegłego wieku i z pewnymi modyfikacjami przetrwały do dnia dzisiejszego. Kluczowym z nich jest zastąpienie skórzanych lub płóciennych pasków pełnowartościową kamizelką, która dobrze rozkłada obciążenie na całe ciało. Wyróżnia się następujące odmiany kamizelek:

  • Kamizelki z odpinanymi kieszeniami. Jest to jednoczęściowy system pasów, na których można zawiesić różną ilość kieszeni. Główną zaletą jest wszechstronność.
  • Kurtki z kieszeniami stałymi — charakteryzują się zwiększoną sztywnością konstrukcji, która niezawodnie mocuje przenoszony sprzęt.
  • Wyładowania typu kamizelkowego, które bazują na pancerzu.
  • Kamizelki modułowe.

Oprócz tego istnieje wiele wersji, które są przeznaczone do wykonywania szerokiej gamy zadań. Należy do nich system RPS (belt-shoulder system), który składa się z modułowych pasów i pasa biodrowego.

Jak wybrać właściwą kamizelkę taktyczną

Przy wyborze kamizelki taktycznej należy kierować się nie tylko ceną produktu, ale również tym, czy jego właściwości użytkowe są odpowiednie do planowanych warunków użytkowania. Ponadto, należy wziąć pod uwagę właściwości fizyczne materiałów produkcyjnych. Powinny one być wystarczająco mocne, aby chronić przenoszony ładunek. Kolejnym czynnikiem decydującym o wyborze jest łatwość obsługi. Nie chodzi tylko o rozmiar, ale także obecność specjalnych urządzeń, które zapewniają najbardziej równomierne rozłożenie obciążenia zewnętrznego na ciało. Wpłynie to pozytywnie zarówno na wysiłek fizyczny podczas noszenia, jak i na zdrowie osoby noszącej.