Okres wakacji to czas zwiększonej liczby wyjazdów pod namiot. Niektórzy lubią spędzać lato stacjonarnie na jednym polu namiotowym, a inni wędrują od miejsca do miejsca. Co zabrać do spania pod namiotem? Oprócz śpiwora dobrze jest mieć ze sobą coś na czym będzie można ten śpiwór rozłożyć.

Co zabrać na biwak do spania?

Spanie pod namiotem jest jedną z najprzyjemniejszych form spędzania wakacji. Jednak co zabrać, aby zapewnić sobie wygodę i komfort? Do wyboru jest kilka opcji. Pierwszą z nich jest zwykły koc, który można rozłożyć na podłodze namiotu. Jednak koc jest bardzo cienki i spanie na nim może nie należeć do najprzyjemniejszych. Kolejnym rozwiązaniem jest użycie materaca dmuchanego. Materac sprawdzi się podczas kilkudniowego pobytu w jednym miejscu. Jest miękki i z całą pewnością pozwoli na wygodne spanie. Następną możliwością jest zastosowanie maty samopompującej. Jest to nowoczesna wersja karimaty, która pozwala na wygodne spędzenie nocy. Mata nie wymaga użycia pompki, co z pewnością znacznie zwiększa jej atrakcyjność pośród ekwipunku biwakowego. Mata samopompująca jest nieco cięższa od tradycyjnej karimaty, co może być bardzo istotne dla osób wędrujących z plecakami.

Zalety tradycyjnej karimaty

Karimata do spania tradycyjna jest z pewnością najlżejszą opcją do noszenia podczas przemieszczania się z miejsca na miejsce. Zwłaszcza latem, gdy można używać karimaty jednowarstwowej, jej waga będzie niemal niezauważalna. Ciekawą propozycja jest karimata składana. Docenią ją zwłaszcza osoby, które podczas wędrówek lubią wygodnie odpocząć. Matę można składać na kilka części i tym samym stworzyć wygodne siedzisko.

Jak sprawdzić, czy karimata jest wystarczająco ciepła?

Producenci zazwyczaj informują w jakich warunkach może być używana karimata do spania. Często na macie zamieszczona jest informacja o współczynniku R-Value. Im wyższa jest jego wartość, tym w niższych temperaturach można stosować matę. O stopniu izolacyjność świadczy również budowa karimaty. Cieplejsze wersje będą składały się z kilku warstw pianki. Każda z nich zapewni dodatkową izolację przed chłodem od ziemi. Warto zwrócić uwagę na maty pokryte folią aluminiową. Jest to powszechnie znany sposób na kumulację ciepła. Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na właściwości cieplne karimaty jest perforowana powierzchnia. W zagłębieniach maty zbiera się powietrze, które się ogrzewa i pozostaje na dłużej w otworach. Dzięki temu karimata może pobierać ciepło i jednocześnie w wielu miejscach nie styka się bezpośrednio z podłożem.