Przyrządy optyczne pomagają usprawnić wiele działań. Przydają się między innymi w pracy wojskowej, w turystyce, myślistwie i rozrywce. Jakie funkcje posiadają monokulary? Dlaczego warto z nich korzystać? W czym mają przewagę nad lornetkami?

Monokulary a lornetki – co wybrać?

Sposób działania lornetki zna niemal każdy. Jest to bardzo popularny sprzęt, którym bawią się nawet dzieci. Nie każdy jednak ma odpowiednią wiedzę na temat monokularów. Sama nazwa wydaje się nieco enigmatyczna, więc trudno się dziwić takiemu stanowi rzeczy. Okazuje się jednak, że oba urządzenia niewiele się od siebie różnią – biorąc pod uwagę głównie funkcjonalność.

Zarówno lornetka, jak i monokular należą do grupy przyrządów optycznych, które pozwalają oglądać oddalone obiekty. Główną różnicą pomiędzy nimi jest jednak wygląd. Pierwszy sprzęt ma dość spore rozmiary. To sprawia, że trudniej jest posługiwać się nim w trudnych warunkach lub w podróży. Monokular jest poręczny, niewielki i lekki, przez co mieści się w kieszeni. Trzeba przyznać, że cechy drugiego urządzenia są bardziej praktyczne dla wielu osób – zwłaszcza turystów lub miłośników wypraw survivalowych.

Oczywiście wybór uzależniony jest od indywidualnych preferencji, jednak trudno nie docenić wygody używania monokularu w konkretnych działaniach – zarówno zawodowych, jak i hobbystycznych.

Jakie funkcje posiadają monokulary? Okazuje się, że jest ich sporo

Wydaje się, że jedyną funkcją monokularów jest możliwość oglądania oddalonych obiektów z należytą dokładnością. To prawda – urządzenia te bazują właśnie na tym. Warto zaznaczyć, że przyrządy optyczne mogą posiadać wiele dodatkowych cech, które przydają się w określonych warunkach i usprawniają wiele działań. Podczas wyboru monokularu nie należy więc brać pod uwagę jedynie jego ceny. Choć do okazjonalnego używania najtańszy i najprostszy może się sprawdzić, w bardziej wymagających warunkach potrzebny jest profesjonalny sprzęt. Trudno wyobrazić sobie prace w terenie lub akcje wojskowe, podczas których przyrząd odmawia posłuszeństwa. Dlatego właśnie tak ważne jest, by zwrócić uwagę między innymi na to, czy posiada antypoślizgowe uchwyty, odporną na uszkodzenia obudowę, uszczelki (które zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń do wnętrza) oraz wodoodporne właściwości. Do podstawowych cech zaliczyć można np. antyrefleksyjną powłokę na soczewce, dzięki której jakość obrazu jest wyższa. Z kolei w bardziej rozbudowanych pod względem funkcjonalności modelach znaleźć można między innymi rejestrator wideo.