W sklepach militarnych znaleźć można wiele ciekawych urządzeń i sprzętów. Kupić w nich można nie tylko noże i wiatrówki, lecz także lornetki. Jak się okazuje, w takim sklepie istnieje również możliwość zakupienia urządzenia, które wiele osób kojarzy tylko i wyłącznie z filmów, czyli noktowizora. Czym one są, jak działają i do czego można je cywilnie wykorzystywać?

Rodzaje noktowizorów

Czym w takim razie jest noktowizor? Jest to urządzenie, które, krótko mówiąc, umożliwia widzenie w ciemności. Działanie tego sprzętu zależne jest od rodzaju zastosowanej w nim technologii. Na rynku znaleźć można bowiem noktowizory pasywne oraz aktywne. Czym się one pomiędzy sobą różnią?
Noktowizor aktywny to taki, który wykorzystuje do swojego działania jakieś obecne w jego pobliżu źródło światła. Wzmacnia je, a następnie nakierowuje na obiekt, który chce się oglądać. Żeby działało to efektywnie, źródło światła nie musi być mocne, wystarczy księżyc, a nawet gwiazda.
Inaczej jest jednak w przypadku noktowizora pasywnego. Ten może działać bez źródła światła, a więc w całkowitej ciemności np. w pomieszczeniu. Opiera swoją pracę na podczerwieni.

Do czego może służyć noktowizor?

Jak więc widać, noktowizor to naprawdę ciekawe urządzenie. Do czego może być ono jednak wykorzystywane? Jak można się domyślić, najczęściej używają go żołnierze w celach bojowych. Może być jednak używany także do różnego rodzaju zabaw przez cywili. Przykładowo świetnie sprawdzi się do survivalu, walk w paintball czy też nawet na polowaniach dla myśliwych. https://www.hobby4men.com/optyka/noktowizory.html