Solidny nóż myśliwski jak powszechnie wiadomo jest podstawowym narzędziem w terenie, dlatego też warto poświęcić nieco swojego cennego czasu, aby wybrać wysokiej jakości model, który nie zawiedzie w najmniej spodziewanym momencie. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jaki nóż kupić wybierając się na szlak.

zdjęcie noża myśliwego

Czym charakteryzuje się porządny nóż?

Idealny nóż powinien być nieduży i bardzo wygodny w użytkowaniu. Najlepiej sprawdzi się 10 cm ostrze, które wystarczy przy typowych pracach kuchennych i obozowych. Do zastosowań survivalowych albo do prac z drewnem niezbędny jest nóż z ostrzem około 16 cm. Uwagę należy zwrócić także na rękojeść, która powinna pewnie leżeń w dłoni. Najlepszym wyborem dla osób początkujących jest klasyczna rękojeść o owalnym przekroju, która dodatkowo posiada specjalne wgłębienia na palce. Minimalistyczna rękojeść to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej sytuacji.

Wysokiej jakości stal

Porządny noże myśliwskie ze stali nierdzewnej jak te https://ostry-sklep.pl/noze-mysliwskie są dość tanie i co najważniejsze nawet po wielu latach użytkowania nie pokrywają się rdzą. Pamiętać należy jednak o tym, że stal nierdzewna jest bardziej miękka od zwykłej stali, dlatego też czubek ostrza prędzej się wygnie niż ukruszy. Jedyną wadą stali nierdzewnej jest to, że ostrza trzeba często ostrzyć. Godna polecenia jest także stal węglowa, która jest bardzo twarda i co najważniejsze nie wymaga częstego ostrzenia. Niestety stal węglowa bardzo szybko pokrywa się nieprzyjemnym nalotem, który z czasem rdzewieje. Noże tego typu wymagają systematycznej pielęgnacji.