Nóż to jedno z podstawowych narzędzi w każdym domu. Warto mieć go przy sobie również podczas wycieczki w terenie czy w samochodzie. Sytuacja, gdy okaże się nieocenioną pomocą, może zdarzyć się w każdej chwili.

Zwykle wystarczy nam pomoc noża kuchennego czy składanego scyzoryka. Są jednak sytuacje, gdy bez profesjonalnego sprzętu ani rusz. Z noży taktycznych korzystają wojskowi, policjanci, myśliwi czy fani sztuki przetrwania. Jednak nóż taktyczny może zakupić każdy i używać go w codziennych czynnościach – w domu czy w ogrodzie.

Możemy wybrać nóż składany lub nie- z głownią stałą. Ten składany będzie lżejszy i mniejszy- można zabrać go ze sobą wszędzie. Nie wymaga też dodatkowej ochrony, ponieważ ostrze można całkowicie schować. Jeśli jednak zamierzamy wystawiać nóż na wiele ciężkich prób- ten ze stałą głownią będzie bardziej wytrzymały. Łatwiej też utrzymać go w czystości ze względu na brak ruchomych elementów i zagłębień.

nóż marki Mora

źródło zdjęcia noża Mora: firma ostry-sklep.pl

Polskie prawo nie określa dopuszczalnej długości głowni (ostrza) noża, który możemy nosić przy sobie legalnie. Ma ona jednak wpływ na komfort jego użytkowania. W przypadku noży składanych długość większa niż 10 cm odbiera największą zaletę- małe rozmiary, a mniejsza niż 7 cm może okazać się bezużyteczna w wielu sytuacjach. W przypadku głowni stałych- zwykle nie przekraczają one 20 cm.

Warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano ostrze. Zwykle jest to stal, tytan lub kobalt pokryty chromem zapewniającym nierdzewność.

Istnieje wiele cech i specyfikacji noży taktycznych, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu. Warto zwrócić uwagę na produkty marki Morakniv. Noże taktyczne Mora od lat cieszą się dobrą opinią wśród kupujących.