Chyba nigdy przedtem repliki ASG nie były tak konfigurowalne jak teraz. Od przeróżnych magazynków po oświetlenie aż po baterie i lunety oraz kolimatory. Możliwość personalizacji broni ASG to jeden z tych czynników, który sprawia, że ten sposób spędzania czasu jest nie tylko interaktywny, ale i bardzo satysfakcjonujący.

Wyposażenie taktyczne i dodatki mogą obejmować nie tylko akcesoria do broni jak szyny, kolby, uchwyty przednie, dwójnogi i inne elementy modyfikacji broni, ale także odzież, umundurowanie, kamizelki czy ghillie suit dla snajperów. Samo połączenie różnych akcesoriów i możliwości jest tym, co sprawia, że airsoft jest ciekawy dla obecnych graczy, a także przyciąga nowych. Sprzęt nie tylko modyfikuje estetykę broni, ale także zmienia sposób jej działania i odczucia, zwiększając wagę lub zmieniając miejsce i sposób trzymania broni. Nie inaczej jest z używaniem optyki.

Lunety teleskopowe

Celowniki teleskopowe są dość oczywiste. Zasadniczo są to małe teleskopy. Ich celem jest skupienie i powiększenie określonego obszaru, aby pomóc w wykrywaniu wrogów i rozpoznawaniu nieznanych obszarów oraz ułatwiać celowanie. Zazwyczaj lunety to długie, podobne do tubusu elementy, które mocuje się do górnej części broni, dzięki czemu podczas celowania są w linii wzroku i często można je znaleźć w broni dalekiego zasięgu, takiej jak karabiny snajperskie i inne bronie wymagającego bardziej precyzyjnego celowania.

Zaletą jest powiększenie, jednak w przypadku airsoftu często opierającego się na walkach w zwarciu lub krótszych dystansach może to być również znaczącym utrudnieniem. Nawet snajperzy tak naprawdę nie potrzebują więcej niż około 4-krotnego powiększenia, a im większe przybliżenie, tym trudniej jest namierzyć cel z bliskiej odległości, co oznacza, że lunety mogą być istotną wadą w potyczkach CQB. Lunety są również cięższe, co może oznaczać, że poruszanie się z bronią może zostać ograniczone, dlatego dobrze pasują do roli snajpera i zwiadu. No i nie wymagają – w odróżnieniu od kolimatorów – zasilania.

Celowniki kolimatorowe

To lżejsza alternatywa dla lunet. Celowniki holograficzne i kolimatorowe na ogół nie mają powiększacza i oferują większy zakres pole widzenia. Celem tych celowników jest poprawa celności przy jednoczesnym zachowaniu szybkości celowania i zwrotności na polu bitwy.

W przeciwieństwie do teleskopowych odpowiedników, celowniki holograficzne są zbudowane tak, aby można było ich używać z obojgiem oczu otwartych i dlatego nie ograniczają widoku. Zazwyczaj celowniki te wykorzystywane są w airsoft do ról zwiadowców i strzelców. Większość airsoftowców będzie potrzebować tylko kolimatora, prawdziwy holograficzny celownik to dość kosztowna rzecz, a nawet tańszy model kosztuje kilka razy więcej niż przeciętny kolimator do airsoftu – porównaj.

Jednak świat nie byłby normalny, gdyby z używaniem kolimatorów nie wiązały się pewne niedogodności. W niektórych sytuacjach słaby kontrast między punktem celowniczym, a terenem – szczególnie w jaśniejsze i bardziej słoneczne dni – może sprawiać problemy z celowaniem. Plamka może być słabo widoczna. I skoro o słońcu mowa, optyka kolimatorów w znaczącej mierze odbija światło. To może łatwo zdradzić pozycję strzelca. Warto pamiętać też, że podczas pojedynków – szczególnie w lasach – można łatwo uszkodzić soczewki, jeśli nie są dodatkowo chronione osłonami. W rzadkich sytuacjach – które jednak się zdarzają – może wyczerpać się bateria.